1. Nazwa zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest: „Wymiana okien na hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach”.
Przedmiot zamówienia obejmuje:
- roboty przygotowawcze,
- wymianę okien.
Szczegółowy zakres prac znajduje się w przedmiarze robót, stanowiącym załącznik nr 11 do SWZ.
Przebieg realizacji robót:
- Od momentu protokolarnego przejęcia terenu budowy do chwili zrealizowania przedmiotu umowy Wykonawca ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody na osobie i mieniu wynikłe w obiekcie.
- Wykonawca zobowiązany jest do prowadzenia robót zgodnie z projektem technicznym, z zachowaniem wszystkich warunków podanych w dokumentacji, pod nadzorem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane.
- Wykonywanie robót, odbiory oraz organizację (bhp, p.poż oraz koordynacja w zakresie bhp) na terenie prowadzonych robót należy prowadzić w oparciu o aktualne normy i przepisy.
- Wykonawca dokona wszelkich sprawdzeń, badań, pomiarów wykonanych robót oraz uzyska pozytywne protokoły ich odbiorów od stosownych instytucji lub osób, jeśli jest to wymagane przepisami prawa lub innymi przepisami, niezbędnymi do prawidłowego użytkowania obiektu.
- Wskazanym jest, aby Wykonawca przed złożeniem oferty zapoznał się ze specyfikacją techniczną, dokumentacją projektową i przedmiarem robót.
INNE UWARUNKOWANIA:
1. Ze względu na charakter obiektu, w którym będą prowadzone roboty remontowo-budowlane, Zamawiający oczekuje od Wykonawcy doświadczenia w prowadzeniu robót remontowo-budowlanych w czynnych placówkach oświatowych.
2. Wykonawca zobowiązany jest do zaplanowania i przeprowadzenia prac w sposób gwarantujący ciągłe funkcjonowanie obiektu oraz zminimalizowanie ograniczeń i uciążliwości związanych z wykonywanymi pracami.
3. Wykonawca zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności podczas wykonywania robót, odpowiedniego wydzielenia, zabezpieczenia i oznakowania terenu prowadzonych robót oraz odpowiedniego zabezpieczenia narzędzi i urządzeń mogących stwarzać zagrożenie dla osób trzecich w przypadku ich dostępności.
4. Wykonawca zobowiązany jest do utrzymania czystości terenu robót oraz ciągów komunikacyjnych w obrębie prowadzonych robót przez cały okres realizacji przedmiotu umowy.
Prace porządkowe Wykonawca będzie wykonywał na bieżąco.
5. W przypadku wszelkich awarii i szkód powstałych na terenie prowadzonych robót, Wykonawca zobowiązany będzie w sposób docelowy i skuteczny do natychmiastowego ich usunięcia.
6. Wykonawca zobowiązany jest do naprawy wszelkich szkód, za które odpowiadają solidarnie Wykonawca i podmioty działające w jego imieniu (Podwykonawcy). Koszty napraw wszelkich uszkodzeń obciążają Wykonawcę.
7. Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących ochrony środowiska na terenie prowadzonych robót, za zanieczyszczenie powietrza, wody i gruntu, za ochronę ptaków, nietoperzy, drzew i krzewów oraz emisję hałasu w stopniu całkowicie zwalniającym od odpowiedzialności Zamawiającego. Wykonawca zobowiązany jest do wywiezienia na legalne składowisko odpadów materiałów z demontażu, rozbiórek.
WAŻNE:
- Wszystkie materiały, urządzenia itp. użyte do wykonania zamówienia muszą posiadać dopuszczenie do stosowania w budownictwie oraz być pierwszego gatunku,
- Instrukcje obsługi przekazane Zamawiającemu powinny być w języku polskim,
- Dokumentami dopuszczającymi do stosowania w budownictwie są:
• Polskie Normy - Certyfikaty zgodności z Polską (Europejską) Normą lub równoważne;
• polskie aprobaty techniczne - Deklaracje zgodności z Polską (Europejską) Aprobatą Techniczną lub równoważne;
• polskie specyfikacje techniczne dotyczące projektowania, wyliczeń i realizacji robót budowlanych oraz wykorzystania dostaw - Aprobaty techniczne lub równoważne w przypadku wyrobów, dla których nie ustanowiono Polskiej (Europejskiej) Normy, jeżeli nie są objęte certyfikacją;
• krajowe deklaracje zgodności oraz krajowe deklaracje właściwości użytkowych wyrobu budowlanego lub krajowe oceny techniczne wydawane na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (t.j. Dz. U. 2021, poz. 1213) lub równoważne.
- Jakiekolwiek materiały, które nie spełniają ww. wymagań nie mogą zostać użyte do wykonania robót.
- Na żądanie Zamawiającego Wykonawca zobowiązany jest przedłożyć potwierdzone dokumenty dopuszczające wyrób do stosowania w budownictwie przed wbudowaniem wyrobu. Demontaż wbudowanych wyrobów nie posiadających dopuszczenia do stosowania w budownictwie dokonany będzie na koszt Wykonawcy.
- Wykonawca jest odpowiedzialny za jakość, zgodność z warunkami technicznymi i jakościowymi opisanymi dla przedmiotu zamówienia. Wymagana jest należyta staranność przy realizacji zobowiązań umowy.
- Wykonawca zobowiązany jest do zaprezentowania Zamawiającemu listy materiałów, które zamierza użyć podczas przebudowy, co najmniej 5 dni przed zabudową i uzyskać pisemną akceptację ich stosowania.
- Zamawiający ma prawo domagać się od Wykonawcy dołączenia próbek do ww. listy materiałów oraz dokumentów potwierdzających jakość, pochodzenie, właściwości np. certyfikaty badań itp. Wszelakie materiały, urządzenia i wyroby użyte w ramach prowadzonej inwestycji powinny być fabrycznie nowe i nieużywane, wolne od wad fabrycznych, najwyższej klasy jakości, posiadające odpowiednie atesty i deklaracje zgodności. Wykonawca bierze pełną odpowiedzialność za jakość przeprowadzonych robót, metody użyte przy wykonywaniu prac oraz ich zgodność z dokumentacją projektową i zaleceniami Zamawiającego.
- Wskazane w projektach konkretne typy urządzeń i materiałów określają standard wykonania i wymogi techniczne dla stosowanych urządzeń i materiałów. Zamawiający dopuszcza stosowanie w trakcie procesu budowlanego materiałów zamiennych równoważnych tylko wtedy, gdy:
• materiały zamienne są podobne konstrukcyjnie i posiadają nie gorsze pod każdym względem parametry techniczne i jakościowe,
• parametry techniczne są potwierdzone badaniami (świadectwa, certyfikaty) wykonanymi przez certyfikowane jednostki badawcze,
• Wykonawca uzgodni zamianę z Zamawiającym i uzyska zgodę na zastosowanie urządzeń i materiałów zamiennych wydaną w formie pisemnej.
- Zamawiający wymaga od Wykonawcy zrealizowania zamówienia zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w szczególności z zachowaniem Polskich Norm, przenoszących normy europejskie przenoszących te normy oraz zgodnie z projektami budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej.
- Materiały, które dostarczy Wykonawca muszą odpowiadać, co do jakości wymogom wyrobów budowlanych, dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie, określonych ustawie Prawo Budowlane (t.j. Dz. U. 2023, poz. 682 ze zm.) oraz ustawy z dnia 16.04.2004 r.
o wyrobach budowlanych (t.j. Dz. U. 2021, poz. 1213).
- Na każde żądanie Zamawiającego (inspektora nadzoru), Wykonawca obowiązany jest okazać w stosunku do wskazanych materiałów i urządzeń: certyfikat zgodności z Polską Normą lub aprobatę techniczną lub równoważne. Atesty dostarcza Wykonawca na własny koszt.
- Roboty składające się na przedmiot zamówienia objęte projektem należy wykonać w oparciu o obowiązujące przepisy, normy zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym, z należytą starannością, bezpieczeństwem, dobrą jakością i właściwą organizacją.
- Wszystkie wykonywane prace muszą być prowadzone w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu przebywających tam osób.
Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawierają załączniki do SWZ, tj.:
- dokumentacja projektowa – załącznik nr 10 do SWZ;
- przedmiar robót – załącznik nr 11 do SWZ;
- specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót – załącznik nr 12 do SWZ;
- projektowane postanowienia umowy – załącznik nr 13 do SWZ.
– które stanowią integralną część specyfikacji warunków zamówienia.