progress_icon

Data założenia postępowania: 2022-11-08

Gmina Czechowice-Dziedzice

Plac Jana Pawła II 1

43-502 Czechowice-Dziedzice

NIP: 6521713295

Osoba kontaktowa:

Aneta Kosmaty

tel:

e-mail: a.kosmaty@um.czechowice-dziedzice.pl

„ZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ PRZEZ UCZESTNIKÓW GRUPY ZAKUPOWEJ POWIATU BIELSKIEGO" - POSTĘPOWANIE NR 2

POSTĘPOWANIE NR Z47/41181

Tryb postępowania: Przetarg nieograniczony

Znak sprawy: ZP.271.53.2022

Rodzaj zamówienia: Dostawy

Progi postępowania: Unijne

Przedmiot postępowania:

1. Przedmiotem zamówienia jest zakup energii elektrycznej przez Zamawiających i ich jednostki organizacyjne o łącznym szacunkowym wolumenie  19 769,15 MWh (+/- 10%) w okresie    dostaw, tj. od dnia 01.01.2023 roku do dnia 31.12.2023 roku.

2. Wspólny Słownik Zamówień (CPV):

09310000-5 Elektryczność

3. Wykonawca dokona wszelkich czynności i uzgodnień z OSD niezbędnych do przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy i skutecznego rozpoczęcia sprzedaży energii elektrycznej, w tym w szczególności: wypowiedzenia istniejących umów kompleksowych, zgłoszenia do OSD nowych umów sprzedaży energii elektrycznej. Czynności te Wykonawca wykona na podstawie stosownych pełnomocnictw udzielonych wraz z zawarciem umów sprzedaży energii elektrycznej.

4. Wskazaną dodatnią tolerancję dotyczącą wolumenu energii elektrycznej będącego przedmiotem zamówienia należy rozumieć jako prawo opcji w rozumieniu przepisu art. 441 ustawy Pzp. Zamawiający zastrzegają sobie prawo do jednostronnego w ramach prawa opcji rozszerzenia lub zmniejszenia zamówienia w ilości nie większej niż 10% łącznego wolumenu będącego przedmiotem postępowania. Realizacja prawa wynikającego z opcji odbywała się będzie w sposób automatyczny poprzez zużycie energii przez poszczególne PPE i ich jej późniejsze rozliczanie przez Wykonawcę.

5. Sprzedaż energii będzie się odbywała na podstawie umów zawieranych odrębnie przez poszczególnych Zamawiających, a w przypadku Jednostek Samorządu Terytorialnego również na podstawie umów zawieranych odrębnie przez samorządowe jednostki organizacyjne, które będą oddzielnymi płatnikami, a które są szczegółowo opisane w Załączniku nr 2 do SWZ.

6. Sprzedaż energii elektrycznej odbywać się będzie na warunkach określonych ustawą Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 1385 z późn. zm.) oraz w oparciu o przepisy wykonawcze do tej ustawy, w szczególności rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. 2007 Nr 93, poz. 623 z późn. zm.), rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła (Dz.U. 2021 poz. 2209), rozporządzenie Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. 2019 poz. 503 ze zm.), zasadami określonymi w koncesjach, zgodnie z postanowieniami warunków umowy a także zgodnie z ofertą Wykonawcy i zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.

7. W niniejszym postępowaniu przetargowym dokonano podziału wszystkich punktów poboru energii (PPE) na 2 grupy, dla których Zamawiający oczekuje zróżnicowania cen jednostkowych energii elektrycznej składanych w ofercie. Oczekiwane zróżnicowanie wynika z odmiennego profilu zużycia energii w tych grupach.

8. Charakterystyka wydzielonych grup:

Oznaczenie

Nazwa grupy

Charakterystyka

Grupa 1

Oświetlenie uliczne

Wszystkie obiekty oświetlenia ulicznego, których praca sterowana jest automatycznie układami opartymi na zegarach astronomicznych lub urządzeniami fotoelektrycznymi. Obiekty mogą należeć do grup taryfowych OSD: Bxx, Cxx, O1x, R.

Grupa 2

Lokale i obiekty inne niż oświetlenie uliczne

Wszystkie pozostałe obiekty nie wchodzące w skład Grupy 1 należące do grup taryfowych dystrybucyjnych: Bxx, Gxx, C1x, C2x, R

9. Zestawienia wszystkich Zamawiających, Płatników oraz punktów poboru energii (PPE) uczestniczących w postępowaniu przetargowym wraz z danymi szczegółowymi o historycznym zużyciu energii, aktualnych parametrach dystrybucyjnych i aktualnym stanie umów podana jest w zestawieniu zagregowanym w Załączniku nr 2 do SWZ (arkusz Excel).

10. Załącznik nr 2 do SWZ (arkusz Excel) podaje również zagregowane dane o ilościach energii dla poszczególnych Zamawiających i Płatników, o ilościach energii w poszczególnych grupach taryfowych dystrybucyjnych oraz o ilościach energii przyporządkowanych do poszczególnych grup wydzielonych na potrzeby niniejszego postępowania przetargowego.

11. Dane o ilości kupowanej energii elektrycznej mają charakter szacunkowy, obliczone są na podstawie dotychczasowych poborów energii elektrycznej. Prognoza zużycia energii elektrycznej wskazana SWZ stanowi jedynie przybliżoną wartość, która w trakcie wykonywania umowy może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Niezależnie od wielkości zużycia Wykonawca zobowiązany jest w każdym przypadku stosować zaoferowane w przetargu ceny jednostkowe energii. Wykonawca dokonywać będzie rozliczeń finansowych na podstawie rzeczywistego zużycia energii elektrycznej wykazanego urządzeniami pomiarowo-rozliczeniowymi i cen jednostkowych energii złożonych w ofercie i nie może dochodzić żadnych dodatkowych roszczeń finansowych, jeżeli w okresie obowiązywania umowy Zamawiający uczestniczący w postępowaniu zakupią łącznie od Wykonawcy mniejszą ilość energii elektrycznej niż prognozowana z uwzględnieniem wskazanej tolerancji.

12. Każdy nowy PPE powstający w trakcie obowiązywania umowy musi mieć zapewnioną cenę jednostkową energii zgodnie z ofertą Wykonawcy wybranym w niniejszym postępowaniu przetargowym. Sprzedaż energii elektrycznej dla nowego PPE nie objętego załącznikiem do umowy będzie dokonywana na podstawie zmiany załącznika dla danej umowy, bez konieczności renegocjowania warunków Umowy.

13. Na wniosek Zamawiającego możliwe jest zaprzestanie sprzedaży energii elektrycznej (np. w przypadku montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych, likwidacji bądź sprzedaży obiektu) dla poszczególnych PPE ujętych w załączniku do umowy i nie stanowi ono rozwiązania całej umowy, chyba że przedmiotem wypowiedzenia są wszystkie PPE określone w załączniku dla danej umowy.

14. Usługi dystrybucyjne energii elektrycznej będą świadczone na podstawie odrębnych umów zawartych z lokalnymi Operatorami Systemu Dystrybucyjnego. Do realizacji umowy w zakresie każdego punktu poboru konieczne jest jednoczesne obowiązywanie umów:

· umowy o świadczenie usług dystrybucji zawartej pomiędzy Zamawiającym a OSD,

· generalnej umowy dystrybucyjnej zawartej pomiędzy Wykonawcą a OSD.

15. Wykonawca jest zobowiązany do przestrzegania standardów jakościowych obsługi odbiorców.

16. Wykonawca jest zobowiązany przyjmowania od Zamawiającego, w uzgodnionym czasie, zgłoszeń i reklamacji, dotyczących dostarczanej energii elektrycznej.

17. Zamawiający wymaga by Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia na dzień składania ofert posiadali zawartą obowiązującą umowę z lokalnymi Operatorami Systemu Dystrybucyjnego, na podstawie której można prowadzić sprzedaż energii elektrycznej za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej tych OSD do wszystkich punktów poboru energii elektrycznej wskazanych przez Zamawiającego.

18. Warunkiem rozpoczęcia dostaw energii elektrycznej we wskazanym terminie jest pozytywne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy, posiadanie przez odbiorcę energii elektrycznej ważnej umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej oraz skuteczne rozwiązanie / wygaśnięcie dotychczas obowiązujących umów na sprzedaż energii elektrycznej / umów kompleksowych.


Procedura przyspieszona
Uzasadnienie:
Zamawiający zdecydował się zastosować art. 138 ust. 2 pkt 2 w przeprowadzeniu postępowania przetargowego na zakup energii elektrycznej i skrócił termin składania ofert do 15 dni. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert wynika z konieczności zagwarantowania ciągłości dostaw energii elektrycznej do obiektów Zamawiających. Obecnie obowiązujące umowy na dostawę energii zawarte są na okres do 31.12.2022 r. Wyznaczenie terminu składania ofert bez skrócenia go tj. 30 dniowego, uniemożliwiłoby udzielenie zamówienia w terminie zabezpieczającym ciągłość dostaw energii tj. podpisanie umowy w terminie wynikającym z konieczności przeprowadzenia zmiany sprzedawcy zgodnie z procedurami określonymi na podstawie Ustawy Prawo Energetyczne. Zamawiający stosuje tryb skróconego terminu składania ofert ponieważ chce zachować konkurencyjny tryb wyboru Wykonawcy.






Załączniki:

Odznacz wszystko w sekcjach
Zaznacz wszystko w sekcjach
Pobierz





Uwaga:

1. Wykorzystujemy platformę zakupową Logintrade jako narzędzie do kontaktów z wykonawcami.

2. Rejestracja w bazie wykonawców, przeglądanie ogłoszeń oraz składanie ofert handlowych jest bezpłatne.

3. Jeśli nie posiadasz konta na platformie zakupowej Logintrade Zarejestruj się w bazie wykonawców w celu otrzymania loginu i hasła do swojego konta. Jedno konto wykonawcy umożliwia otrzymywanie ogłoszeń od wielu Zamawiających.

4. Regulamin Platformy zakupowej jest dostępny w panelu rejestracyjnym.



Ogłoszenie nieaktualne

Czas na składanie ofert upłynął...